Pts - Cts 09:00 - 18:30         Ataşehir
TR   /   EN

DİŞ ETİ TEDAVİSİ (PERİODONTOLOJİ)

DİŞ ETİ TEDAVİSİ (PERİODONTOLOJİ)

DİŞ ETİ TEDAVİSİ (PERİODONTOLOJİ)

Diş eti Hastalıkları ve tedavisi nedir?

Diş eti hastalıkları uzmanlığı (periodontoloji) dişlerin ve implantların  etraflarında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir dişhekimliği dalıdır.

Diş eti hastalığının belirtileri bireyler arasında değişkenlik göstermektedir. Dişetlerinin kanaması, diş etilerinde şişlik ve kızarıklık, dişlerden kolay ayrılabilen uzaklaşan dişetleri, dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı, sallanan ve giderek birbirinden uzaklaşan dişler, diş eti iltihabı, kötü ağız kokusu, diş eti çekilmesi, diş hassasiyeti, dişetlerinde kaşınma hissi, diş eti hastalıklarının belirtileri arasında sayılabilir. Bu belirtilerinden birisi yada birkaçı birarada görülebilir.

Teşhis ve tedavi için öncelikle detaylı bir klinik ve radyografik muayene gerekmektedir. Bu detaylı muayene sonrasında tedavi aşamaları planlanmaktadır. İlk aşama ağız hijyen eğitimi ve ultrasonik cihazlarla yapılan genel temizliktir. İkinci aşama ilk aşamada dokuların yeterli derecede iyileşmediği vakalarda diş kök yüzeyi düzleştirilmesi ve iltihabi dokuların uzaklaştırılması işlemidir. Üçüncü aşama operasyon aşaşmasıdır. Bu aşama ilk iki aşamanın yetmediği durumlarda yapılır. Bazı durumlarda 1. Aşamadan 3. Aşamaya geçiş yapılabilir. Operasyon sırasında planlamaya gore biyomateryaller (kemik tozu , membran) kullanılarak kayıp dokuların telafisi mümkün olabilmektedir.

Takip (Recall): Diş eti hastalıklarının tedavisinde en önemli aşamadır. Diş eti hastalıkları tekrarlayabilen hastalıklardır. Tedavi bitiminde hastanın periyodik olarak takibinin yapılması tekrarlama ihtimalini düşürmektedir. Takiplerde ağız hijyen değerlendirilmesi, ağızdaki restorasyonların (porselen kaplama, köprü, dolgu…vs) uyumlarının kontrolü ve gerekli ise diştaşı temizliği yapılmaktadır.

Diş eti tedavisinde uzman ekibimizden yardım almak için Ataşehir Diş Polikliniği Inovadent'ten bilgi ve randevu alabilirsiniz.